Zastosowanie smart specialisation przy wykorzystaniu benchmarkingu na przykładzie województwa podkarpackiego i małopolskiego
DOI:
https://doi.org/10.24917/20833296.11.9Słowa kluczowe:
benchmarking, jednostki samorządu terytorialnego, rozwój, region, zarządzanieAbstrakt
Zróżnicowanie w rozwoju społeczno-gospodarczym poszczególnych regionów to jedno z największych wyzwań wszystkich gospodarek. Zbadanie wielkości tych różnic oraz wskazanie możliwości ich zmniejszenia to jedno z najtrudniejszych zadań każdej gospodarki. Metodą pozwalająca na wskazanie podmiotów, z których należy czerpać wzorce, jest benchmarking. Została ona opisana w artykule na przykładzie jednostek samorządu terytorialnego wraz z odwołaniem do inteligentnej specjalizacji, która jest określana w dokumentach europejskich jako jedna z możliwości przeciw-działania fragmentaryzacji rynków. Celem tekstu jest ocena konkurencyjnej pozycji województw podkarpackiego i małopolskiego pod kątem innowacji oraz badań i rozwoju. W artykule wybrano wskaźniki związane ze sferą badawczo--rozwojową oraz działalnością innowacyjną. Miały one na celu wskazanie potencjału tych działań i pokazanie trendów na przyszłość. Analizy dokonano na przykładzie województw małopolskiego i podkarpackiego. Obszar ten charakteryzuje się odmiennością rozwojową, dlatego stanowi on ciekawy przykład do prowadzenia badań. Analiza wykazała, że w województwie małopolskim większe środki są przeznaczane na sferę badawczo-rozwojową oraz na działalność innowacyjną, co może przynieść korzyści w późniejszych okresach. Można do nich zaliczyć szybsze tempo rozwoju czy lepszą pozycję konkurencyjną jedno-stek samorządu na obszarze całego kraju.
Bibliografia
Camp, R.C. (1989). Benchmarking: the Search for Industry Best Practices the Lead to Superior Performance. ASQC Quality Press.
Churski, P. (2005). Czynniki rozwoju regionalnego w świetle koncepcji teoretycznych. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku. Nauki ekonomiczne. Gospodarka regionu na Jednolitym Rynku Europejskim. Wybrane zagadnienia, XIX, 3.
Fuley, T.R. (1987). Benchmarking: The Key to Developing Competitive Advantage In Mature Markets. Planning Review.
Gaczek, W., Matusiak, M. (2011). Innowacyjność gospodarek województw Polski Wschodniej – ocena, znaczenie, perspektywy.
Janusz, A. (2012). Inteligentna specjalizacja jako instrument wspierania rozwoju inicjatyw klastrowych. Łódź: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.
Komisja Europejska. (2010). Unia Innowacji. Bruksela.
Komisja Europejska. (2010). Strategia EUROPA 2020. Bruksela.
Komisja Europejska. (2012). Inteligentna specjalizacja – czynnik stymulujący przyszły rozwój gospodarczy Europy. Panorama, 44.
Martyniak, Z. (1996). Metody organizowania procesów pracy. Warszawa: PWE.
Miłek, D. (2013). Specjalizacje regionalne a Strategia Europa 2020.
Regionalna Strategia Innowacji dla Województwa Mazowieckiego. (2013). Inteligentna specjalizacja Województwa Mazowieckiego. Warszawa.
Samorząd Województwa Podkarpackiego. (2013). Strategia Rozwoju Województwa Podkarpackiego. Rzeszów.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Artykuły publikowane są zgodnie z warunkami licencji Creative Commons (CC BY-ND 4.0; uznanie autorstwa-bez utworów zależnych).