Czy ekonomia w praktyce będzie przydatna w praktyce?
DOI:
https://doi.org/10.24917/20833296.10.29Słowa kluczowe:
kompetencje zawodowe, kształcenie szkolne, oczekiwania pracodawców, przedsiębiorczość, rynek pracyAbstrakt
Przygotowanie młodych ludzi do uczestniczenia w życiu gospodarczym, a w szczególności wkroczenia na rynek pracy, jest, oprócz wychowania, przekazywania wiedzy i kształtowania umiejętności, jednym z najważniejszych zadań współczesnej szkoły. Przygotowanie to odbywa się na zajęciach z przedsiębiorczości realizowanych głównie w szkole ponadgimnazjalnej na przedmiocie podstawy przedsiębiorczości, a zgodnie z nową podstawą programową, od roku szkolnego 2012/2013, na dodatkowowprowadzonym nowym przedmiocie uzupełniającym: ekonomia w praktyce. Głównym celem artykułu jest ocena treści kształcenia przedmiotu ekonomia w praktyce w kontekście wymagań stawianych przez pracodawców osobom młodym, wchodzącym na rynek pracy, oraz wskazanych braków kompetencyjnych występujących u tych osób. Dla osiągnięcie tego celu autorka rozpoczyna artykuł od analizy sytuacji młodych ludzi na rynku pracy, a następnie przedstawia wymaganiai oczekiwania pracodawców zawarte w trzech najnowszych raportach PARP, w których wskazują oni braki młodych ludzi w umiejętnościach kognitywnych i interpersonalnych oraz samoorganizacji. Autorka porównuje je z oczekiwaniami i wiedzą młodych ludzi wkraczających na rynek pracy napodstawie badań własnych, prowadzonych wśród krakowskich maturzystów. W świetle tych wyników analizuje treści podstawy programowej ekonomii w praktyce i dokonuje oceny jej treści pod kątem aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy.
Bibliografia
Borowiec, M., Rachwał, T. (2011). Kształtowanie postaw przedsiębiorczych na lekcjach geografii wyzwaniem edukacyjnym w procesach globalizacji, Przedsiębiorczość – Edukacja, 7.
Czapliński, P., Klimczak, P. (2010). Efektywność działania specjalnych stref ekonomicznych, parków naukowo-technologicznych i parków przemysłowych w świetle zapotrzebowania przedsiębiorstw na kadry na przykładzie województwa śląskiego i podkarpackiego. Przedsiębiorczość – Edukacja, 7.
Górniak, R. (red.). (2013). Młodość czy doświadczenie? Kapitał ludzki w Polsce. Raport podsumowujący III edycję badań BKL z 2012 r. Warszawa: PARP.
GUS. Wejście ludzi młodych na rynek pracy w Polsce w 2009 r . Pozyskano: http://www.stat.gov.pl/cps/ rde/xbcr/gus/PUBL_Wejscie_ludzi_mlodych_na_rynek_pracy.pdf (2013, 10 października).
Jelonek, M., Szklarczyk, D., Balcerzak-Raczyńska, A. (2012). Oczekiwania pracodawców a pracownicy jutra. Na podstawie badań zrealizowanych w 2012 roku w ramach III edycji projektu Bilans Kapitału Ludzkiego. Warszawa: PARP.
Kocór, M., Strzebońska, A., Dawid-Sawicka, M. (2012). Pracodawcy o rynku pracy. Na podstawie badań zrealizowanych w 2012 roku w ramach III edycji projektu Bilans Kapitału Ludzkiego. Warszawa: PARP.
Sagan, I., Szmytkowska, M., Masik, G. (2009). Postawy przedsiębiorcze mieszkańców Gdyni. Przedsiębiorczość – Edukacja, 5.
Zioło, I. (1999). Wybrane atrybuty wartości edukacyjnej wyższej szkoły niepaństwowej W: Z. Zioło (red.), Problemy przemian układów regionalnych, cz. II, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, 3, Rzeszów, 127.
Zioło, Z. (2011). Rola przedsiębiorczości w warunkach nasilających się procesów globalizacji, Przedsiębiorczość – Edukacja, 7.
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz.U. z 2012 r., poz. 997).
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Artykuły publikowane są zgodnie z warunkami licencji Creative Commons (CC BY-ND 4.0; uznanie autorstwa-bez utworów zależnych).