Kolegium Elektorów w wyborach prezydenckich w Polsce na przykładzie elekcji z 2015 roku – polemika z Jakubem M. Łachem
DOI:
https://doi.org/10.24917/20833296.211.6Słowa kluczowe:
wybory, prezydent, kolegium elektorów, ordynacja wyborczaAbstrakt
Praca stanowi polemikę z artykułem Wpływ wielkości układów regionalnych na wyniki wyborów na przykładzie symulacji alternatywnej ordynacji autorstwa J.M. Łacha opublikowanym na ła- mach czasopisma „Przedsiębiorczość – Edukacja”. W przywołanej pracy autor podjął próbę transpozycji amerykańskiej ordynacji wyborczej w wyborach prezydenckich na polskie elekcje głowy państwa. Niniejszy artykuł przedstawia alternatywne metody przeprowadzenia takiej konwersji, koncentrując się na ściślej- szym podejściu do reguł wyznaczonych przez amerykańską ordynację. Celem było udoskonalenie badań przeprowadzonych przez J.M. Łacha poprzez identyfikację błędów metodologicznych i poprawienie ich. W artykule przedstawiono wyniki, jakie otrzymaliby w głosowaniu Kolegium Elektorów – gdyby taki organ zdecydowano się utworzyć w Polsce – Bronisław Komorowski i Andrzej Duda na podstawie wyników drugiej tury wyborów prezydenckich w 2015 r.
Bibliografia
Łach, J.M. (2018). Wpływ wielkości układów regionalnych na wyniki wyborów na przykładzie symulacji alternatywnej ordynacji. Przedsiębiorczość – Edukacja, 14, 518–521.
Pobrania
Opublikowane
Jak cytować
Numer
Dział
Licencja
Prawa autorskie (c) 2025 Przedsiębiorczość - Edukacja

Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Artykuły publikowane są zgodnie z warunkami licencji Creative Commons (CC BY-ND 4.0; uznanie autorstwa-bez utworów zależnych).